середа, 24 листопада 2021 р.

Не будьмо байдужими!

 до Міжнародного дня боротьби
 за ліквідацію насильства по відношенню до жінок

Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, запроваджений рішенням Генеральної Асамблеї ООН у 1999 році, відзначається у всьому світі щорічно 25 листопада.

Історичною передумовою означеної дати стала подія, що відбулася в 1961 році у Домініканській республіці. Тоді за наказом диктатора Рафаеля Трухільйо були жорстоко вбиті три сестри Мірабал, політичні активістки. З того часу жінки всього світу виступають, щоб покласти край такому ганебному явищу як насильство над жінкою.

Найпершим документом стала Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН у 1979 році. Її ратифікували 189 держав, зокрема Україна.

Насильство щодо жінок глибоко вкорінене у сьогоденне суспільство будь-якої країни. Воно не визнає кордонів, матеріального добробуту, раси і культури. На жаль, жінки у всьому світі потерпають від домашнього насильства більше, ніж від пограбувань та в автомобільних катастрофах, разом узятих. Домашнє насильство найчастіше носить прихований характер, тому що ані жертви, ані їхні кривдники не готові розказати про проблему сім'ї за її межами. І тут мова йде не тільки про фізичне насилля, а й його латентні форми: сексуальне, фінансове, психологічне, вербальне.

Як не прикро визнавати, але насильство в сім’ї навіть у третьому тисячолітті продовжує існувати. Дуже важливо, щоб кожен з нас усвідомив, що насилля проти жінки – це не міф, а реальна проблема, від якої  і нині потерпають українські жінки.

Факти свідчать про те, що 50% українських жінок, які потрапляють у лікарні з тілесними травмами, – жертви домашньої тиранії. Щороку близько 10000 жінок в Україні гине від домашнього насильства.

Ми маємо визнати, що домашнє насильство все ще залишається актуальним для України. Насильство щодо жінок явище складне і багатогранне, і щоб викоренити його остаточно, потрібні всеосяжні заходи закріплені законодавчо.

До речі, відтепер з насильством в сімї в нашій країні борються іншим способом, ніж стягнення  штрафу з кривдника. Ця форма покарання не виправдала себе, оскільки вона є лише фінансовим навантаженням на сімю.

Україна як держава докладає певних зусиль щодо подолання цього ганебного явища: 7 грудня 2017 року ухвалено відповідний Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що свідчить про визнання державою цієї проблеми, винесення її з розряду приватної на державний рівень. Законом вдосконалено порядок надання послуг постраждалим особам, створено спеціальні підрозділи поліції для розгляду випадків домашнього насильства та встановлено кримінальну відповідальність.

Про запобігання та протидію домашньому насильству: Закон України // Офіційний вісник України. – 2018. – № 6. – С. 16-46.

Всесвітня інформаційна акція «16 днів проти насильства» проводиться щороку і триває з 25 листопада, Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, по 10 грудня – Міжнародного дня прав людини.

Україна приєдналася до кампанії ООН проти побутового насильства. Започаткована Національна кампанія «Стоп насильству!», яка спонукає привернути увагу українського суспільства і його лідерів до подолання проблем гендерного насильства.

Відділ періодичних видань Cумської ОУНБ запрошує всіх бажаючих ознайомитись з літературою даної тематики, яка представлена на книжковій виставці «Світ без насильства».

Використані джерела:

1. Сьогодні – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок [Електронний ресурс] // УКРІНФОРМ : вебсайт. – Електрон. дані та прогр. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2824555-sogodni-miznarodnij-den-borotbi-z-nasilstvom-sodo-zinok.html (дата звернення 29.10.2021). – Назва з екрана.

2. Правова сторінка: Національна кампанія «Стоп насильству!» [Електронний ресурс] // Слов’янська районна в місті Києві державна адміністрація : офіційний сайт. –  Електр. дані та прогр. – Режим доступу: https://www.solor.gov.ua/info/19/6107 (дата звернення 29.10.2021). – Назва з екрана.

 Катерина Близнякова, бібліотекарка Сумської ОУНБ

Немає коментарів:

Дописати коментар

«Життєстверджуючі книги, або книги, що змінюють життя»

  У цій рубриці будуть анонсуватись книги, які на наш погляд, несуть позитивний та життєстверджуючий меседж. Адже подібна тематика завжди ...