Бібліомікс «Україна – НАТО: конструктивне сьогодення»Пріоритетним національним інтересом України у сфері зовнішньополітичної діяльності є розвиток та подальше поглиблення відносин стратегічного партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору (НАТО) з дотриманням принципів, зафіксованих у Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору, підписаній 9 липня 1997 року, Декларації про її доповнення від 21 серпня 2009 року, а також на виконання рішень, прийнятих за результатами засідання Комісії Україна – НАТО на рівні глав держав та урядів (4 вересня 2014 року, м. Ньюпорт, Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії).
Указом Президента України від 24.09.2014 р. № 744/2014  уведено в дію рішення Ради національної  безпеки і оборони України від 28 серпня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності», яким визначено, що пріоритетним національним інтересом України у сфері зовнішньополітичної діяльності у 2014 та наступних роках є дальший розвиток відносин стратегічного партнерства України з США, ЄС та НАТО.
23 грудня 2014 року Верховна Рада України прийняла рішення про відмову України від позаблокового статусу, який виявився неефективним у контексті убезпечення держави від зовнішньої агресії та тиску. Внесений Президентом України проєкт підтримала конституційна більшість народних депутатів (303 голоси «за»).
В Рекомендаціях парламентських слухань на тему: «Актуальні питання зовнішньої політики України», що відбулися 7 грудня 2016 року, визначено доцільність активізації законотворчого процесу, спрямованого на реалізацію стратегічного курсу України на набуття членства в НАТО та ЄС.
В українському суспільстві збільшується суспільна підтримка курсу на членство України в НАТО. За різними даними – це 40-50%. МЗС працює над тим, щоб у повній мірі використати відкриті для України можливості зближення з НАТО. Для цього укладені рамкові угоди і триває робота над відповідними імплементаційними угодами в рамках Трастових фондів на підтримку обороноздатності України, зокрема, таких фондів налічується шість:
·       Трастовий фонд НАТО з кібербезпеки;
·     Трастовий фонд НАТО з реформування систем логістики і стандартизації ЗС України;
·       Трастовий фонд НАТО з фізичної реабілітації (протезуванні) військовослужбовців, поранених в АТО;
·       Трастовий фонд НАТО з модернізації системи управління та зв’язку;
·    Трастовий фонд НАТО з перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців.
·       Трастовий фонд НАТО з розвитку національної системи протимінної діяльності та протидії саморобним вибуховим пристроям. 
Україна звернулася до НАТО з проханням про участь у Програмі розширених можливостей 1 листопада 2019 року. На початку травня 2020 року віце прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Вадим Пристайко заявив, що Україна готова приєднатися до програми. Північноатлантична рада визнала Україну членом Програми розширених можливостей НАТО. Цей статус є частиною партнерської ініціативи Альянсу щодо взаємодії, метою якої є підтримка і поглиблення співпраці між союзниками і партнерами, які внесли значний вклад в операції та місії під проводом НАТО.
12 червня 2020 року Україна, нарешті, отримала заслужений статус Партнера з розширеними можливостями НАТО.
У програмі розширених можливостей є низка переваг, вигідних для України, адже ця програма може значно підвищити інтенсивність реформ і спростити шлях до поставлених цілей у досягненні взаємосумісності з військовими підрозділами країн-членів НАТО.
Приєднання до ПРМ дає Україні можливість забезпечити оперативне планування на ранніх стадіях кризи, а також розширити діалог у сфері обміну розвідданими. Крім того, це дозволить взяти участь у навчаннях, передбачених для учасників цієї програми і обіймати посади в Міжнародному військовому штабі НАТО та інших командних структурах Альянсу.
Україна зараз є одним з шести партнерів із розширених можливостей разом з Австралією, Фінляндією, Грузією, Йорданією і Швецією. Кожен з партнерів має індивідуальні відносини з НАТО, засновані на секторах, що становлять взаємний інтерес.
Союзники по НАТО продовжують заохочувати і підтримувати Україну в її зусиллях із проведення реформ, в тому числі в сфері безпеки і оборони, цивільного контролю і демократичного нагляду, а також в боротьбі з корупцією.
Українці розуміють, що членство в Альянсі – це посилення безпеки для нашої країни. Процес входження до НАТО – це стимулюючий фактор для здійснення внутрішніх політичних та соціально-економічних реформ усіх сфер суспільного життя, гармонізація законодавства з правовими нормами та демократичними принципами країн-членів НАТО.

Список рекомендованої літератури

Окремі видання
Зовнішня політика України 2012 : стратегічні оцінки, прогнози та пріоритети : щорічник / ред. Г. М. Перепелиця. – К. : Видавн. дім "Стилос", 2013. – 304 с.
Україна в 2005 – 2009 рр. : стратегічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку. – К., 2009. – 655 с.
 Вплив євроатлантичної інтеграції на соціально-економічне та політичне становище України. – К. : Т-во "Знання" України, 2007. – 23 с.
Статті з періодичних видань
Бірченко О. Комплексний пакет. Від Альянсу/ О. Бірченко // Військо України. – 2017. – №11. – C. 32-35.
Ващенко О. Проблема вступу України до НАТО в контексті українсько-американських відносин // Зовнішні справи. – 2016. – № 4. – C. 22-25.
Потєхін О. НАТО без України // Зовнішні справи. – 2016. – №1. – C. 8-13.
Потєхін О. Чинник ядерного стримування у військово-політичних стратегіях НАТО та України // Віче. – 2016. – N 7/8. – C. 47-49.
Кріль М. Україна на шляху до НАТО // Педагогічна думка. – 2006. №3. – C. 3-14.
Електронні ресурси
Розвиток особливого партнерства України з НАТО ... // Україна – НАТО : вебсайт. – Електрон. дані та програми. – Режим доступу: https://ukraine-nato.mfa.gov.ua/ukrayina-nato/rozvitok-osoblivogo-partnerstva-ukrayini-z-nato (дата звернення: 01.07.2020). – Назва з екрана.
Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними ... // Україна – НАТО : вебсайт. – Електрон. дані та програми. – Режим доступу: https://ua-news.liga.net/politics/news/ukraina-otrimala-status-partnera-nato-z-rozshirenimi-mojlivostyami (дата звернення: 01.07.2020). – Назва з екрана.

Коментарі